piątek, 9 grudnia 2011

Weteran wojenny

Miesiąc temu na angielskim ebay'u udało mi się wylicytować obiektyw, który od dawna chodził mi po głowie. Jest to jeden z bardziej niezwykłych obiektywów wielkoformatowych, który doczekał się dużej rzeszy fanatycznych wręcz wielbicieli. Kodak Aero-Ektar f2.5 7in (178mm) 5x5, bo o nim mowa, to produkowany był prze Kodaka na potrzeby wojska amerykańskiego. Używany był podczas drugiej wojny światowej, do robienia zdjęć lotniczych. 


Obiektyw Kodak Aero-Ektar f2.5 7in (178mm) 5x5 zamontowany w aparacie K-24

Co czyni ten obiektyw tak wyjątkowym? Niespotykana wręcz w wielkim formacie jasność obiektywu. Jego otwór względny o wartości f2.5 to ponad 2 stopnie EV jaśniej, niż standardowe 5.6 w większości obiektywów wielkoformatowych. Głębia ostrości całkowicie otwartego obiektywu jest niesamowicie mała, aby uzyskać podobną głębie na "małym obrazku" (film 35mm, albo cyfrowa pełna klatka) potrzebny byłby obiektyw 50mm f0.7. Obiektyw ma niesamowity bokeh, który znalazł wielu fanów na całym świecie.Moj egzemplarz przywędrował do mnie z Anglii jakieś dwa tygodnie temu. Trochę trwało nim ślusarz dorobił mi płytkę obiektywową, oraz pierścień mocujący, ale dziś po raz pierwszy dane było mi zamontować obiektyw na aparacie. Obiektyw ten nie posiada wbudowanej migawki i póki co pozostaje mi fotografowanie na czasach od jednej sekundy wzwyż (film naświetlam poprzez zdjęcia dekla z obiektywu).  Fotografowanie na "pełnej dziurze" i za pomocą "migawki kapeluszowej" przy tej jasności obiektywu, może być czasami trudne. Na szczęście mam kilka pomysłów jak sobie z tym poradzić, ale o tym w innym poście. 

W chwili obecnej  mam trochę napięty grafik zajęć, ale udało mi się dziś na szybko strzelić w warunkach domowych testową fote.

"E.T. i Kawiarka"
Sinar F2 + Kodak Aero-Ektar 178mm f2.5
1sekunda f2.5 ISO 100
Fuji FP-100C

4 komentarze:

  1. Maćku jestem pod dużym wrażeniem! Zaiste niezwykła to konstrukcja i prawdziwa historia fotografii. Teraz już wszystko jasne ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Dokladnie, teraz już wszystko jasne, bardzo jasne !!!

    OdpowiedzUsuń
  3. Macku gratulacje swietny sprzet tez na niego chorowalem czekam na wiecej!!!

    OdpowiedzUsuń